ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ «ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 2016» ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ Ο ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ 5 ΜΕΤΑΛΛΙΑ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ «ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 2016» ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ Ο ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ 5 ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Το Σαββατοκύριακο 8-9 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία οι ετήσιοι διασυλλογικοί αγώνες Ιστιοπλοΐας «Κύπελλο Όλυμπος 2016» που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας (Ε.Ι.Ο.) και τη στήριξη της Π.Ε Πιερίας και του Ο.Π.Π.Α.Π. του Δήμου Κατερίνης.
  Στους αγώνες πήραν μέρος περισσότερα από 70 σκάφη στις κατηγορίες Optimist Ανάπτυξης, Optimist  ,Laser 4,7 και  Laser RDL από 10 συλλόγους από Καβάλα, Αλεξανδρούπολη, Χίο και Θεσσαλονίκη Οι σχετικά ισχυροί άνεμοι του Σαββάτου και οι ασθενέστεροι της Κυριακής έδωσαν την ευκαιρία σε όλες τις κατηγορίες να πραγματοποιήσουν 3-4 ιστιοδρομίες.  Από το Ναυτικό όμιλο Κατερίνης συμμετείχαν στους αγώνες 8 αθλητές οι οποίοι πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις κατέκτησαν 1 χρυσό και 4  χάλκινα μετάλλια.
Αναλυτικά τα μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες :
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2009
1) Κομματάς Μάριος  (Ι.Ο.Κ.Δ.Παγγαίου)
2) Θεοδωρακοπούλου Δέσποινα  (Ν.Ο.Α.Θερμαϊκού)
3) Στυλιανίδου Μάρω (Ι.Ο.Κ.Δ.Παγγαίου)
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2008
1) Βαμβακάς Αθανάσιος  (Ν.Ο.Κατερίνης)
2) Καπόλλας Αναστάσιος  (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης)
3) Γρόλλιος Θωμάς (Ν.Α.Ο.Καλαμαριας Θεσ/νίκης)
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2007
1) Κοτζακοτζίδης Δημήτριος  (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης) 
2) Θεοδωρακόπουλος Παναγιώτης  (Ν.Ο.Α.Θερμαϊκού)
3) Χατζηβασιλείου Τριαντάφυλλος (Ν.Ο.Κατερίνης)
Το Σαββατοκύριακο 8-9 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία οι ετήσιοι διασυλλογικοί αγώνες Ιστιοπλοΐας «Κύπελλο Όλυμπος 2016» που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας (Ε.Ι.Ο.) και τη στήριξη της Π.Ε Πιερίας και του Ο.Π.Π.Α.Π. του Δήμου Κατερίνης.
  Στους αγώνες πήραν μέρος περισσότερα από 70 σκάφη στις κατηγορίες Optimist Ανάπτυξης, Optimist  ,Laser 4,7 και  Laser RDL από 10 συλλόγους από Καβάλα, Αλεξανδρούπολη, Χίο και Θεσσαλονίκη Οι σχετικά ισχυροί άνεμοι του Σαββάτου και οι ασθενέστεροι της Κυριακής έδωσαν την ευκαιρία σε όλες τις κατηγορίες να πραγματοποιήσουν 3-4 ιστιοδρομίες.  Από το Ναυτικό όμιλο Κατερίνης συμμετείχαν στους αγώνες 8 αθλητές οι οποίοι πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις κατέκτησαν 1 χρυσό και 4  χάλκινα μετάλλια.
Αναλυτικά τα μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες :
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2009
1) Κομματάς Μάριος  (Ι.Ο.Κ.Δ.Παγγαίου)
2) Θεοδωρακοπούλου Δέσποινα  (Ν.Ο.Α.Θερμαϊκού)
3) Στυλιανίδου Μάρω (Ι.Ο.Κ.Δ.Παγγαίου)
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2008
1) Βαμβακάς Αθανάσιος  (Ν.Ο.Κατερίνης)
2) Καπόλλας Αναστάσιος  (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης)
3) Γρόλλιος Θωμάς (Ν.Α.Ο.Καλαμαριας Θεσ/νίκης)
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2007
1) Κοτζακοτζίδης Δημήτριος  (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης) 
2) Θεοδωρακόπουλος Παναγιώτης  (Ν.Ο.Α.Θερμαϊκού)
3) Χατζηβασιλείου Τριαντάφυλλος (Ν.Ο.Κατερίνης)
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2006
1) Χαραλαμπίδου Μαρία  (Ν.Ο.Καβάλας)
2) Ζώζη Χρυσούλα  (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης)
3) Μπίσμπας Ευάγγελος (Ν.Ο.Κατερίνης)
Optimist Ανάπτυξης  γεν.2005
1) Σπύρου Οδυσσέας  (Ν.Ο.Καβάλας)
2) Τσιαντός Δημήτριος (Ν.Ο.Καβάλας)
3) Πούλιος Γεώργιος (Ν.Ο.Καβάλας)
Optimist Κορασίδων
1) Καλιπτσίδη Εβίτα  (Ν.Ο.Θεσσαλονίκης)
2) Μανίτσα Αλεξάνδρα (Ν.Ο.Καβάλας)
3) Τρέμμα Νάντια (Ν.Ο.Θεσσαλονίκης)
Optimist Παίδων
1) Συνοδάκης Συμεών  (Ο.Φ.Θ)
2) Λάσκαρης Αθανάσιος (Ι.Ο.Κ.Δ.Παγγαίου)
3) Παπαδόπουλος Χαράλαμπος (Ι.Ο.Θεσσαλονίκης)
Optimist Κοριτσιών
1) Προκοπίου Αναστασία  (Ν.Ο.Καβάλας)
2) Βογιατζοπούλου Μαρία (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης)
3) Κοροσίδου Ελένη (Ν.Ο.Α.Θερμαϊκού)
Optimist Αγοριών
1) Ζήσης Φάνης  (Ν.Ο.Χίου)
2) Γκαρίπης Αναστάσιος (Ο.Φ.Θ.)
3) Τσιτσίκας Αλέξανδρος (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης)
Laser 4,7 Κοριτσιών
1) Κεραμιδά Λία  (Ν.Ο.Καβάλας)
2) Μαρδύρη Ειρήνη  (Ν.Ο.Καβάλας)
3) Πετρίδου Ειριάννα (Ν.Ο.Κατερίνης)
Laser 4,7 Αγοριών
1) Τσέτσος Χαράλαμπος  (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης)
2) Γερούδης Κωνσταντίνος  (Ν.Ο.Καβάλας)
3) Βαρμπένης Ευάγγελος (Ν.Ο.Κατερίνης)
Laser 4,7 RADIAL
1) Μπαλαρής Νικόλαος  (Ν.Α.Ο.Καλαμαριάς Θεσ/νίκης)
2) Σακελαρίδης Πασχάλης  (Ν.Ο.Α.Θερμαϊκού)
3) Μισιρλής Ευστάθιος (Ι.Ο.Κ.Δ.Παγγαίου)
Στους αγώνες και στη τελετή απονομής των επάθλων παρευρέθηκαν ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Κίτρους Κατερίνης και Πλαταμώνος Γεώργιος, η Βουλεύτρια Πιερίας Μ.Σκούφα, ο Πρόεδρος του Ο.Π.Π.Α.Π Δήμου Κατερίνης και εκπρόσωπος του Δημάρχου Θ.Παυλίδης, ο Αντιδήμαρχος Χρ.Κυραϊλίδης, Πρόεδροι και εκπρόσωποι των σωματείων που συμμετείχαν στους αγώνες ,εκπρόσωπος  του Υπολιμεναρχείου, Εκπρόσωπος του Πιερικού -Αρχελάου  Φ.Μπαραλιάκος ο Επίτιμος Πρόεδρος του Ν.Ο.ΚΑΤ. Σ. Κουνδής καθώς και πολλοί γονείς αθλητών και φίλοι της ιστιοπλοΐας.
Ο Πρόεδρος του Ν.Ο.ΚΑΤ  Κώστας Καρυώτης στον σύντομο χαιρετισμό του κατά την τελετή απονομής των επάθλων, ευχαρίστησε θερμά τους αθλητές, προπονητές, συνοδούς των αποστολών που συμμετείχαν στο «Κύπελλο Όλυμπος 2016» Ακόμη ευχαρίστησε  την Αντιπεριφερειάρχη Σοφία Μαυρίδου,   τον Δήμαρχο Σάββα Χιονίδη και τον Πρόεδρο του Ο.Π.Π.Α.Π. Θ Παυλίδη για την σημαντική τους βοήθεια στη διοργάνωση των αγώνων, καθώς και όλους τους εθελοντές ξεκινώντας από τον γιατρό του αγώνα κο Γ.Χριστοφόρου, την υπεύθυνη γραμματειακής υποστήριξης Άννα Αγεριάδου τον Μιχάλη Κανταρτζή(Πιερική Αλήθεια) για τη φωτογραφική κάλυψη και τους εθελοντές στη θάλασσα Β.Βαρμπένη, Γ.Κακούρη, Ν.Καρπούζα, Μ.Κολοσέντα και στη ξηρά Σ.Παρλίτση και Κ.Αθανασόπουλο.
Ο Έφορος Δ.Σχέσεων του Ν.Ο.ΚΑΤ.
Κώστας Σακκάς